We współczesnym świecie wykorzystuje się nowoczesne technologie po to, by nadać przedmiotom określony kształt, wydrążyć w nich otwory, poprawić ich funkcjonalność. W tym celu stosuje się różnorodne techniki wytwórcze a do ich prawidłowego działania potrzebne są odpowiednie narzędzia takie jak na przykład narzędzia tokarskie.
Definicja toczenia oraz narzędzi tokarskich
Toczenie to najbardziej znana i najbardziej popularna metoda obróbki skrawaniem polegająca na wprawianiu w ruch obrotowy przedmiotu poddawanego obróbce oraz w ruch posuwowy narzędzia tokarskiego jakim najczęściej jest nóż tokarski przymocowany do tokarki. Narzędzia tokarskie to narzędzia jednoostrzowe zwane także nożami imakowymi. Wśród nich wyróżnia się wytyczaki, przecinaki czy też zdzieraki a podział ten jest zależny od tego, do czego stosuje się dane narzędzie. Korzystając z tego rodzaju narzędzi tokarskich możliwe jest otrzymywanie bardzo precyzyjnych kształtów przedmiotów. Najpopularniejszym narzędziem tokarskim jest nóż tokarski, który najczęściej jest składany i posiada wymienną, wieloostrzową płytkę.
Definicja noża tokarskiego i jego budowa
Noże tokarskie to narzędzia zaliczane do grupy narzędzi skrawających, które stosuje się we wszelkiego rodzaju tokarkach. Służą do obróbki różnorodnych powierzchni, mających z reguły kształt bryły obrotowej. Noże tokarskie zbudowane są w taki sposób, że posiadają dwie części: roboczą, a także chwytową. W części roboczej można wyróżnić powierzchnię natarcia (która jest odpowiedzialna za umożliwienie spływania wiórów oddzielanych od powierzchni poddawanej obróbce), powierzchnię przyłożenia, krawędź skrawającą (będącą linią przecięcia powierzchni natarcia i powierzchni przyłożenia), ostrze (czyli część robocza narzędzia, która ograniczana jest powierzchnią natarcia i przyłożenia), a także naroże (stanowiące miejsce w którym przecięta zostaje krawędź skrawająca i główna z krawędzią pomocniczą).
Podział noży tokarskich
Narzędzia tokarskie takie jak norze tokarskie można podzielić na kilka rodzajów. Istnieją noże tokarskie, które wykonuje się ze stali szybkotnącej. Często wykorzystuje się je do wykonywania nieskomplikowanych lub o niskiej chropowatości. Noże tokarskie z wlutowaną płytką często użytkowane są wyłącznie do momentu, w którym nie stępi się ostrze ze względu na to, że jego wymiana lub naostrzenie jest bardzo trudne. Najpopularniejszym modelem są noże tokarskie składane składające się z trzonka i płytki wieloostrzowej. Można także wyróżniać noże tokarskie ze względu na przystosowanie do danej metody obróbki, czyli noże punktowe, imakowe, do głowic rewolwerowych, kształtowe, o ruchu promieniowym, o ruchu stycznym, obwiedniowe.